Časti
1. Ako sa rodí mena 2. Grécko trhajú vlci 3. Ako euro bubliny nafúklo a Grékom nezaslúženú dekádu hojnosti prinieslo Slovensko a euro – prví, ale v zlom rade 4. Slovensko a euro – prví, ale v zlom rade 5. Euro bojuje o život 6. Záchranné práce v eurozóne 7. Európska centrálna banka – záchranné koleso pre eurozónucard 1
Priemerné mesačné kurzy nemeckej marky a francúzskeho franku od januára 1960 do januára 2000. Zdroj údajov: link graf autor.
vývoj, mena
card 2
Interaktívny chronologický prehľad udalostí vo finančnej kríze a následnej eurokríze so začiatkom v roku 2005 z dielne ECB nájdete tu: link.
card 3
Primárny deficit a celkový deficit verejných financií a štátny dlh Grécka ako % HDP. Stav revízií z roku 2013. Graf prebratý z link str.495.
deficit, Grécko
card 4
Vývoj rozdielu medzi výnosom na gréckych a nemeckých štátnych 10-ročných dlhopisoch, na ktorom možno sledovať priebeh gréckej dlhovej krízy. Graf prebratý z link.
dlhopis, Grécko, kríza, Nemecko
card 5
Objem úverov na medzibankovom trhu. Červené krivky predstavujú objem úverov bánk eurozóny ostatným bankám v eurozóne (plná čiara) a ostatným bankám mimo eurozóny (prerušovaná čiara). Objem medzibankových úverov poskytnutých bankami mimo eurozóny iným bankám mimo eurozóny (modrá prerušovaná čiara) medzi rokmi 2008 a 2011 mierne narástol. Graf prebratý z link str. 73.
banka, úver, EÚ, Eurozóna
card 6
Finančná páka (obrázok 1) a pomer úverov k vkladom (obrázok 2) bánk EÚ, Spojeného kráľovstva a USA. Čím vyšší pomer úverov k vkladom, tým väčšia závislosť bánk na refinancovaní u ostatných finančných inštitúcií. Prebraté z Feyen, del Mazo, 2013 link.
úver, EÚ, VB, USA, vývoj
card 7
Čisté bankové aktíva ako % hrubého domáceho produktu krajiny, v ktorej banka sídli v roku 2011. Európske vs. americké banky (červené). Graf prebratý zo www.zerohedge.com.
aktíva, banka, svet
card 8
Deafult na štátnom dlhu, celkový dlh (domáci plus zahraničný) a inflačné krízy: agregované za celý svet, roky 1826 - 2010 (dlh ako percento HDP). Modrá krivka – celkový štátny dlh ako podiel na HDP celosvetový priemer, pravá os. Žlté stĺpce – percento krajín v defaulte alebo reštrukturalizujúcich dlh, ľavá os. Fialové stĺpce – percento krajín s ročnou cenovou infláciou viac ako 20 %, ľavá os. Graf prebratý z link str. 11.
dlh, inflácia, svet
card 9
Tu nájdete dokument BBC o úlohe Goldman Sachs v zakrývaní reálneho gréckeho zadlženia a o tom, čo vedel a nevedel európsky regulátor LeakSourceArchive, 2012
Schwartz, 2004, str. 136-139. Link tu si môžete pozrieť zaujímavý verbálny súboj profesora Schwartza s profesorom Paulom Krugmanom, ikonou ekonomickej ľavice National Review, 2012
Tu si môžete pozrieť ako dopadli grécke olympijské športoviská: link Pôvodný rozpočet 6 mld. dolárov nestačil a cena za olympiádu sa nakoniec vyšvihla na 15 mld. dolárov.
card 10
Vývoj celkových aktív najväčších európskych bánk medzi rokmi 2000 - 2011.
banka, aktíva, EÚ
card 11
Celkové aktíva bánk eurozóny v pomere k nominálnemu hrubému domácemu produktu menovej únie. Zdroj: CLSA Asia-Pacific Markets.
banka, aktíva, Eurozóna
card 12
Vzťah medzi reálnym rastom úverov domácnostiam, nefinančným podnikom a reálnym rastom HDP v eurozóne medzi rokmi 1990 - 2013. Graf prebratý z link str. 20.
úver, HDP, vývoj, Eurozóna
card 13
Korelácia medzi reálnym rastom úverov domácnostiam, nefinančným podnikom a reálnym rastom HDP pri rôznom počte štvrťrokov predstihu/oneskorenia. Rast krátkodobých úverov nefinančným podnikom takmer dokonale s ročným predstihom predpovedá rast HDP. Graf prebratý z link str. 22.
úver, HDP, EÚ
card 14
Korelácia medzi o cenovú infláciu (meranú HDP deflátorom) očisteným rastom peňažného agregátu M1 a rastom reálneho HDP v období medzi rokmi 1990 - 2013 pri rôznom predstihu/oneskorení ( v štvrťrokoch) . Graf prebratý z ECB, 2013c, str. 20.
inflácia, penažná zásoba, HDP, EÚ
card 15
Graf ex ante a ex post krátkodobých reálnych úrokov v krajinách eurozóny v roku 2005 link str. 142.
úrok, vývoj, Eurozóna
card 16
Rast úverov domácnostiam v období 2003 - 2006 vs. priemerná zmena reálnych úrokov medzi rokmi 2003 - 2005 link str. 164.
domácnosti, úrok, úver, Eurozóna
card 17
Rast úverov súkromnej sfére za prvých 6 rokov existencie eura v % link str. 162.
úver, vývoj, EÚ
card 18
Graf zmena podielu dlhu domácností ako % HDP medzi rokmi 2002 - 2005 vs. celkový dlh domácností ako % HDP link str.73.
domácnosti, dlh, vývoj, EÚ
card 19
Zmena nominálnych verejných príjmov v porovnaní so zmenou deficitu bežného účtu ako % HDP krajín eurozóny medzi rokmi 1998 a 2005. Obidve percentuálne zmeny sú v porovnaní s priemerom link str. 186.
vývoj, deficit, výnos, EÚ
card 20
Kumulovaný vývoj bežných účtov obchodnej bilancie od roku 2002 – prebytky v Nemecku, Rakúsku a v Holandsku vs. deficity v krajinách PIIGS a vo Francúzsku link, 2012.
Prehľad trikov využívaných na zakrytie reálneho stavu verejných financií a postupov v kreatívnom účtovníctve v Európskych krajinách po zavedení eura do roku 2004 in Koen, van den Noord, 2005
obchodná bilancia,deficit, PIIGS, EÚ
card 21
Graf cenovej inflácie na Slovensku vs. Maastrichtské inflačné kritérium pred vstupom do eurozóny link str.30.
inflácia, Eurozóna
card 22
Preklad rómskej euro-propagandistickej pesničky vytvorenej na objednávku štátu O EURO AVEL Eurooo - Šaj poťinkeren Roma tumen, šaj- džijavkeren tumen manca. –Eurooo - Džan Roma peske vašo love,- o Roma chuden neve love.- Eurooo - Europa dal amen lovore - Euro avel.- O euro avel kate, phenen Roma sakoneske - khere.. Januariste sako dikhel. Zor chudel le- manušen. O love keamende aven . Živú video verziu možno nájsť tu: link.
card 23
Porovnanie makroekonomických indikátorov 10 rokov po zavedení eura v európskych krajinách s eurom, bez eura a USA link str.35.
indikátor, EÚ, USA
card 24
Dlhodobé úrokové sadzby na českom a slovenskom štátnom dlhu. Zelené stĺpce predstavujú rozdiel medzi slovenským a českým výnosom na 10-ročných štátnych dlhopisoch. Dáta link graf INESS.
úrok, dlhopis
card 25
Írska nezamestnanosť bola už v čase vstupu do eurozóny vďaka úspešným hospodárskym politikám Keltského tigra na historicky nízkych úrovniach - graf prebratý z link.
nezamestnanosť, PIIGS, US
card 26
Ceny rezidenčných nehnuteľností od roku 1996 v Írsku a USA - graf prebratý z link.
nehnuteľnosť, USA, PIIGS
card 27
Hrubý dlh írskych domácností v roku 2012 predstavoval 117 %, nefinančných spoločností 289 % a finančných spoločností až neuveriteľných 706 % írskeho hrubého domáceho produktu. Zdroj BIS graf.
domácnosti, PIIGS, dlh, svet
card 28
Európske porovnanie podielu hypoték s meškajúcimi splátkami. Graf prebratý z link.
EÚ, hypotéka
card 29
card 30
Graf vývoja španielskych bankových úverov nefinančnej súkromnej sfére. Zdroj: Bank of Spain, graf prebratý z link.
PIIGS, úver, banka
card 31
Financovanie španielskych bánk v biliónoch eur - bledomodré sú pasíva španielskych bánk financované z domácich zdrojov, červené sú záväzky voči zahraničným súkromným subjektom, ktoré rýchlo narástli po vzniku eura. Žlté stĺpce predstavujú medzeru vo financovaní, ktorú po prasknutí bubliny a odlivu vystrašeného zahraničného kapitálu zalátala ECB cez programy dlhodobého refinancovania komerčných bánk LTRO. Zdroj: Bank of Spain, graf prebratý z link.
banka, PIIGS, záväzky
card 32
Čistá podpora euru vo verejnosti v Nemecku, Taliansku a vo Francúzsku medzi rokmi 1990 - 2012 link k prehľadu vývoja verejnej mienky v eurokríze ohľadom tém súvisiacich s eurom v krajinách EMÚ pozri posledný Eurobarometer link.
Rýchly rast prebytku účtu obchodnej bilancie s členmi eurozóny po roku 2003 až do roku 2007 si možno pozrieť na dátach nemeckej Bundesbanky: link
EÚ, mena, Nemecko
card 33
Miera nezamestnanosti podľa Eurostatu Nemecko vs. Grécko, dáta Eurostat, graf INESS.
nezamestnanosť, Grécko, Nemecko
card 34
Miera nezamestnanosti v západnom Nemecku (1970 - 1990) a v Nemecku (1991 - 2012) štvrťročne v percentách. Graf prebratý z link.
Nemecko, nezamestnanosť
card 35
Zmeny v nominálnych mzdách na zamestnanca v porovnaní s európskym priemerom , Credit Suisse, Eurostat.
mzda, EÚ
card 36
Index vývoja cien nových a existujúcich rezidenčných nehnuteľností v Nemecku a Španielsku od roku 1995 link.
nehnuteľnosti, Nemecko, PIIGS
card 37
Graf priemerného ročného rastu súkromnej spotreby 6 rokov pred zavedením a 6 rokov po zavedení eura v krajinách eurozóny link, str.34, European Commission, 2006, str.44.
Eurozóna, mena
card 39
Zmena podielu krajín na celosvetovom exporte produktov a služieb voči zmene ich relatívnych cien po zavedení eura (1999 - 2011) link.
Eurozóna, svet, ceny
card 40
Graf porovnávajúci reálny dlh Grécka k HDP s plánom trojky z roku 2010 v rámci záchranného balíčka link.
Grécko, dlh
card 42
Výrazný pokles dlhopisov bánk eurozóny v portfóliu amerických „Prime“ peňažných fondov z 30 % podielu na celkových aktívach ešte v máji 2011 až na 10 % v decembri 2011. Zdroj: Fitch Ratings Graf prebratý z link.
dlhopis, tieňové banky, Eurozóna
card 43
Graf emisie bankových dlhopisov ilustrujúci rýchle vysychanie zdrojov pre banky v eurozóne v druhej polovici roku 2011 (červená krivka predstavuje čisté emisie dlhopisov – teda rozdiel medzi novými emitovaným dlhopismi a splatnými dlhopismi) link.
dlhopis, banka, Eurozóna
card 44
Rozličné finančné systémy a kľúčové postavenie komerčných bánk v Európe (viď. Nemecko) link.
banky, EÚ
card 45
Porovnanie zdrojov financovania podnikového dlhu v USA a Európe.
USA, EÚ, dlh
card 46
Finančná páka (obrázok 1) a pomer úverov k vkladom (obrázok 2) bánk EU, Spojeného kráľovstva a USA. Čím vyšší pomer úverov k vkladom, tým väčšia závislosť bánk od refinancovania v ostatných finančných a investičných inštitúciíách Prebraté z link.
úver, banka, EÚ, VB,USA
card 47
Rozdelenie držiteľov španielskych dlhopisov podľa ich podielu na celkovom objeme španielskeho dlhu link Presentation Kingdom of Spain REV.
dlhopis, PIIGS
card 48
Využívanie programu Emergency Liquidity Assistance vybranými krajinami eurozóny. Graf prebratý z link str. 122.
likvidita, ECB, Eurozóna
card 49
Prehľad čerpania likvidity poskytovanej ECB v rámci štandardného MRO a krízových programov LTRO a ELA komerčnými bankami vybraných krajín eurozóny ( v mld. eur). Graf prebratý z link.
likvidita, ECB, Eurozóna
card 50
Záchrana z ECB – úvery Eurosystému lokálnym bankám ako percento ich celkových záväzkov. Graf prebratý z link.
ECB, úver, záväzok
card 51
Spomalený beh na banky v periférnych krajinách – vklady rezidentov v bankách. Graf prebratý z link.
PIIGS, Grécko, banka
card 52
Graf úverov z ECB španielskych finančných inštitúcii a medziročný vývoj vkladov v španielskych komerčných bankách Zdroj: Bank of Spain.
ECB, PIIGS, úver
card 53
Objemy úverov z LTRO, ktoré národné centrálne banky poskytli lokálnym komerčným bankám v roku 2012 (v mld. eur). Graf prebratý z link.
ECB, Eurozóna, úver
card 54
Vývoj objemu rezerv v podobe hotovosti a zostatkov na účte v centrálnej banke 12 najväčších európskych bánk zostavený k septembru 2012 (prepočítané na americké doláre). Tabuľka prebratá z link.
ECB, banky, aktíva
card 55
Aktuálne platné požiadavky na kolaterál v Eurosystéme možno nájsť tu link.
card 56
Kolaterál v Eurosystéme vs. priemerný a maximálny objem proti nemu poskytnutých úverov v danom roku. Graf prebratý z link str. 85.
EÚ, kolaterál
card 57
Zloženie poskytnutého kolaterálu Eurosystému podľa druhov aktív link str. 86.
kolaterál, aktíva, EÚ
card 58
Aktuálne objemy jednotlivých druhov kolaterálu držaných oproti úverom Eurosystémom možno nájsť tu: link.
card 59
Rozličná štruktúra súvah Európskej centrálnej banky, Federálneho rezervného systému, Bank of England a japonskej centrálnej banky. Veľkosť súvahy je v % HDP. Sivá plocha je podiel štátnych dlhopisov, tmavosivá hypotekárnych cenných papierov, modrá refinančných obchodov, žltá zahraničné meny a zlato, oranžová iné aktíva. Graf prebratý z link str. 117.
ECB, FED, Japonsko, VB
card 60
Vývoj pohľadávok a záväzkov vybraných krajín v mld. eur v rámci zúčtovacieho systému TARGET 2 medzi rokmi 2002 - 2011. Graf prebratý z link.
pohľadavky, záväzky, PIIGS, Grécko, vývoj
card 61
Vývoj vkladov a úverov v nemeckých komerčných bankách. Index je nastavený na hodnotu 100 v januári 2007. Graf INESS.
index, úver, banka, Nemecko
card 62
Nárast štátnych dlhopisov držaných komerčnými bankami v eurozóne po ohlásení programu OMT. Link str. 121.
dlhopis, banka, Eurozóna